Hej! Här är ett generellt träningspass du kan följa om du vill testa din maximala styrka i en viss övning.
Jag skriver det här passet som om du ska köra maxning i knäböj, och du får gärna byta ut det här mot att maxa i marklyft, bänkpress eller i en annan styrkeövning.
Uppvärmning: Börja först med din vanliga uppvärmning.
Övningsuppvärmning:
Börja på en låg vikt och testa runt 8 repetitioner. Gärna enbart med skivstången först.
Därefter höjer du så du ligger på runt 50% av ditt nuvarande tyngsta lyft, så om ditt max är på 60kg i knäböj, så höjer du till 30kg – gör 3-5 repetitioner.
Höj till 60% och gör 3-5 repetitioner.
Höj till 70% och gör 2-3 repetitioner.
Det ska inte vara alltför tungt och vi vill inte trötta ut muskulaturen, så därför jobbar vi på låga repetitioner.
Följ tabellen nedan.
% av maxvikt | repsantal |
Skivstång | 8 repetitioenr |
50% | 3-5 reps |
60% | 3-5 reps |
70% | 2-3 reps |
80% | 2-3 reps |
90% | 1-2 lätta reps |
95% | 1-2 lätta reps |
105% | 1-2 reps |
eventuell ytterligare ökning | 1-2 reps |
Är du inte van att maximera dina vikter så ta hjälp av någon som vet hur man gör, be om hjälp med passing och ta det lugnt. Se till att ha koll på säkerhetsåtgärder, så du inte fastnar och skadar dig.
No responses yet